a
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mevlid Kandili ne süre ? Bugün kandil mi Mevlid Kandili’nde ne yapılır ? Mevlid kandili mesajları… (2021 kandil mesajları)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
mevlid kandili ne süre ? bugün kandil mi mevlid kandili'nde ne yapılır ? mevlid kandili mesajları... (2021 kandil mesajları) 3 – ruyada cuma gunu gormek

Müslüman alemi için büyük önem taşıyan kandillerden kabul edilen Mevlid Kandili hakkında araştırmalar yapılıyor. Birçok kişi, “Mevlid Kandili ne zaman ve hangi gün? 17 Ekim Pazar Bugün Mevlid Kandili mi?” şeklinde sorgular yapıyor. Mevlid Kandili, Peygamberimizin doğumunun sene- i devriyesi olarak biliniyor. Peki, Mevlid Kandili ne zaman? 2021 Mevlid kandili bugün mü? Mevlid Kandili’nde ne yapılır?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının mühim gün ve geceleri içinde yer ediniyor.

Arapça ‘doğmak’, ‘doğum zamanı’ yada ‘doğum yeri’ anlamındaki ‘velâdet’ kelimesinden türeyen ‘mevlid’, zaman içinde bu türdeki eserlere verilen ortak bir isim hâline gelmiştir.

Özel dinî günlerde (sünnet töreni, hac dönüşü, asker uğurlama, bir ölümün 40. günü şeklinde) ve mukaddes gecelerde, Muhammed’in doğumu, mukaddes kişiliği, miracı şeklinde muhteşem anlatı ve mitoslarla bezenmiş, gerçeküstü olayları özetleyen edebî metinlerin makam ve usûl ile okunmasıdır. Türkçeye Arapça’dan girmiş olan ‘mevlid’, ‘Peygamberin doğum günü’ anlamında da kullanılır. Halk içinde mevlit, mevlüd, mevlüt olarak da söylenmekte, kişilere isim olarak da verilmektedir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

mevlid kandili ne süre ? bugün kandil mi mevlid kandili'nde ne yapılır ? mevlid kandili mesajları... (2021 kandil mesajları) 4 – ruyada cuma namazi gormek
Rüyada Cuma namazı kılmak, kıldığını gören kimsenin muradı hasıl olur ve arzu ettiği şeye kavuşur. Rüyada bir camide Cuma namazı kılmak, ahiretinizi düşündüğünüze, şimdiye kadar yaptığınız ibadetlerin Allah (C.C) indinde makbule geçtiğine yorumlanır.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11.nci günü idrak edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca meydana getirilen resmi açıklamaya nazaran 2021 Mevlid Kandili Gecesi, 17 Ekim Pazar günü idrak edilecek.


Sözlükte “doğulan yer ve zaman” anlamına gelen mevlid (çoğ. mevâlid) kelimesi, İslâmî literatürde “Hz. Peygamber’in doğum günü, bu günün yıldönümü münasebetiyle meydana getirilen kutlamalar ve bu mevzuda kaleme alınan eserler” karşılığında kullanılmıştır.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

MEVLİD KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasının farz olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Sadece kandil günü yada ertesi gün oruç tutmakta bir sakınca da yoktur. Mevlid Kandili’nin en önemli ibadetleri içinde tesbih namazı gösterilir.

 

MEVLİD KANDİLİ GECESİ FAZİLETİ VE ÖNEMİ NEDİR?

İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir. Mevlid, Türkçe karşılığı ile “doğum zamanı” anlamına gelmektedir. İslam dininin kurucusu Hazreti Muhammed’in doğum gecesi olan Mevlid Kandili, bununla beraber Hicri takvimde Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Mevlid, doğum zamanı anlamına gelir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar anlamına gelir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonrasında, her yıl, bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve mutluluk günüdür.

 

MEVLİD KANDİLİ’NDE NE OLDU?

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri içinde yer ediniyor. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her yıl bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

MEVLİD NE DEMEK?

Mevlid, doğum zamanı anlamına gelir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonrasında, her yıl, bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, sevinç ve mutluluk günüdür.

Âdem aleyhisselam ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üstüne, mubarek adı yazılmıştır. Ona Muhammed adını, büyükbabası Abdülmuttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, her insanın Onu medhedeceğini rüyada görmüştü. Muhammed, fazlaca medholunan anlamına gelir.

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshabına ziyafet verir, dünyaya teşrif etmiş olduğu ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Resulullah efendimizin dünyaya teşrifindeki muhteşem hâlleri konuşurlardı.

KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN 2021?

Regaip Kandili: 18 Şubat 2021

Miraç Kandili: 10 Mart 2021

Berat Kandili: 27 Mart 2021

Mevlid Kandili: 17 Ekim 2021

mevlid kandili ne zaman, mevlid kandili 2021, mevlid kandili nedir, mevlid kandili 2021, mevlid kandili mesajları, mevlid kandili ne zaman 2021, mevlid kandili islam, mevlid kandili duası, mevlid kandili ne zaman 2021,

mevlid kandili ne zaman, mevlid kandili 2021, mevlid kandili nedir, mevlid kandili 2021, mevlid kandili mesajları, mevlid kandili ne zaman 2021, mevlid kandili islam, mevlid kandili duası, mevlid kandili ne zaman 2021,

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

TV 100 CANLI YAYIN IZLE

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Dakika Haberler | Türkiye'nin Haberleri Haber merkezi son dakika haberler en son haber ve haberler We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications