a

SON DAKİKA ! Altın fiyatları tekrardan tırmanışa geçti: Rusya Ukrayna Savaşı piyasaları sallıyor

Son dakika haberi…Piyasalar Rusya Savaşı tarafınca gelecek açıklamalara odaklandı. Muharebeye büyük tepkiyi ise altın tutarları ve brent petrol tutarları veriyor. Rusya Ukrayna krizi için müzakerelerde süratli bir ilerleme sağlanmaması, askeri operasyonların şiddetlenmesi, Rusya’ya yaptırımların giderek güçlenmesi brent petrol tarafında arz endişelerini körükledi. Petrol, Rusya Ukrayna Savaşı’nın 7. gününde gene üstün dereceli kırarak 110 doları aştı. Altın tutarları sert dalgalanmalarını sürdürüyor. Bilinmiş olduğu suretiyle Rusya dünyanın en büyük petrol ve naturel gaz ihracatçıları içinde yer ediniyor. İşte savaşın 7. gününde piyasalardan son gelişmeler.

Son dakika haberleri…Rusya Ukrayna krizinin muharebeye dönüşmesiyle birlikte piyasaların dengesi bozuldu. Rusya Ukrayna Savaşı tarafınca gelen haber akışına bilhassa brent petrol ve altın tutarları aşırı tepki veriyor. Rusya’yı dünya ticaretinin dışına itecek yaptırımların ilk adımı olan SWIFT hamlesi sonrası petrol ve naturel gaz arzında endişeler arttı. Bununla birlikte petrol seneler sonrasında ilkin 100 dolar ruhsal bandını kırdı peşinden 110 doları aştı…

SON DAKİKA HABERİ | RUSYA UKRAYNA SAVAŞI ALEVLENDİ: BRENT PETROL VE ALTIN FİYATLARI HAREKETLENDİ

Rusya Ukrayna Savaşı’nın 7. gününde brent petrol tutarları 110 doları aşarak son 7,5 senenin rekorunu tazeledi. Petrol piyasalar için ‘Kara Perşembe’ olarak adlandırılan savaşın ilk gününde 100 bandını aşarak 2014 yılından beri görmüş olduğu en yüksek seviyeleri kontrol etti. Altın tutarları tarafında ise sert dalgalanmalar sürüyor. Güvenli liman etiketiyle artan jeopolitik risklerle beslenen spot altın tutarları 1.930 dolar bandı, buradan esen rüzgarla da gram altın tutarları 870 TL üstüne terfi etti.

KARŞILIKLI RESTLEŞMELER PİYASALARIN DENGESİNİ BOZDU

Rusya Ukrayna tarafında bilhassa hafta sonu gelen haber akışı görüşme mesajları ile toparlanma emareleri gösteren piyasaların dengesini bozdu. Rusya Lideri Putin’in tekrardan ilerleme emri vermesi sonrası, Batı ülkeleri Rusya’yı finansal ödeme ağının dışına çıkaracak SWIFT hamlesini yapmış oldu. Putin buna karşılık Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri’ni alarma geçirmekle karşılık verdi.

BRENT PETROL FİYATLARI REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Yaşanmış olan bu gelişmeler sonrası petrol tarafında arz endişeleri körüklendi. Görüşme mesajları ile 92 dolara kadar çekilen petrol tutarları yeni haftanın ilk gününde 100 dolar bandını hızla aştı. ABD ve AB ülkeleri başta olmak suretiyle Rusya şeklinde petrol ve naturel gaz devi ülkeye yaptırımların çeşitlenmesi sonrası arz endişeleri artarak sürdü. Nitekim petrol tutarları dün yapmış olduğu yüzde 6 primin peşinden bugün de yüzde 5’in üstünde yükselerek 111 doları aştı.

ALTIN FİYATLARI YENİDEN HAREKETLENDİ

Rusya Ukrayna Savaşı’nın ilk gününde güvenli liman gömleği giyen spot altın tutarları 1.974 dolara kadar yükselerek son 18 ayın en yüksek seviyesini kontrol etti. Ons altın son olarak 1 Eylül 2020 tarihinde 1.974 dolar seviyesinin üstünde işlem görmüştü.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI GÖLGESİNDE ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ DÜŞECEK Mİ?

Analistler, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda müzakerelerden bir netice alınamaması ve krizin derinleşmesi ve Batı ile Rusya içinde gerilimin daha da tırmanması halinde spot altın fiyatı için tekrardan 1974 dolar bandının gündeme gelebileceğini ve buranın aşılmasıyla birlikte 2000 dolar ruhsal bandının kırılabileceğini öngördü.

GRAM ALTIN ONS RÜZGARIYLA YÖN BULUYOR

Yurt içinde gram altın tutarları, Aralık 2021’de devreye alınan ‘Kur korumalı TL mevduat’ ürünün devreye alınmasıyla birlikte istikrarlı bir görüntü çizen dolar/TL’den desteğini yitirdi. Altın gram fiyatı bu bağlamda son dönemde ons altın fiyatı ile birlikte yön buluyor.

Savaşın ilk günü spot altın 1974 dolara yükselerek 18 ayın rekorunu kırınca Altın gram fiyatı 922 TL’ye yükselerek 21 Aralık 2021 tarihiden beri görmüş olduğu en yüksek seviyeyi kontrol etti.

FED’DEN GÜÇLÜ FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİSİNİN AZALMASI ALTIN FİYATLARI İÇİN DESTEK OLDU

Rusya Ukrayna Savaşı ABD tahvil piyasalarında Fed’in 15-16 Mart tarihindeki toplantısında 50 baz puan faiz artıracağına yönelik fiyatlamalar ortadan kalkarken, Fed’in 25 baz puan faiz artıracağı tahminleri güçlendi. Bu durum altın tutarları için destek olan bir öteki mühim etmen oldu.

PİYASALAR İRAN PETROLÜNÜ BEKLERKEN SAVAŞ PATLAK VERDİ

Rusya Ukrayna krizinin derinleşmesinin ilkin piyasalar Viyana’da devam eden İran Nükleer Müzakerelerine odaklanmıştı. Buradan bir pozitif yönde bir haber gelmesi durumunda, seneler sonrasında İran petrolünün piyasaya dönmesi bekleniyordu. Analistler günlük 1 milyon varil olarak olarak tahmin edilen İran petrolünün piyasaya girmesiyle fiyatların 60 dolarlı seviyelere ineceğini tahmin ediyordu. Sadece Rusya Ukrayna Savaşı’nın patlak vermesiyle brent petrol, artan arz endişeleriyle tekrardan yönünü yukarı kırdı.

MOSKOVA BORSASI BUGÜN DE KAPALI KALACAK

Rusya Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla birlikte büyük kayıplar yaşayan Rusya Merkez Bankası, Moskova Borsası’nda bugün de hisse senedi işlemi yapılmayacağını bildirdi. Banka, hisse senedi işlemlerine hafta başından bu yana izin vermiyor.

RUBLE DOLAR KARŞISINDA ERİMEYE DEVAM EDİYOR

Ruble, Rusya Merkez Bankası başta olmak suretiyle iktisat yönetiminin almış olduğu tedbirlere karşın yaptırımların sertleşeceği algısıyla kıymet kaybediyor. Dolar/ruble 119,1 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı ve günü önceki kapanışa gore yüzde 1,5 artarak 109,51 seviyesinden tamamladı.

ABD’NİN EK PETROL ARZI HAMLESİ FİYATLARA ETKİ ETMEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Internasyonal Enerji Ajansının (IEA) acil durum rezervi kapsamında 60 milyon varil petrolü kullanıma açma kararının bir parçası olarak ABD’nin stratejik petrol rezervinden 30 milyon varilin kullanıma sunulacağını duyurdu.

Psaki, IEA üye ülkelerinin piyasaları izlemeye devam edeceğini, gerektiğinde daha çok petrolün kullanıma açılmasının değerlendirileceğini aktardı.

Psaki’nin bu açıklamasına petrol tutarları tepki vermedi ve yükselişini sürdürdü.

BRENT PETROL FİYATLARININ DÜŞMESİ ABD İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Petrol endüstri sektörünün en mühim ham madde girmiş olduğu olarak dikkat çekiyor. Petrol fiyatlarının ortalama 8 senenin zirvesinde yer alması, aslına bakarsanız enflasyon beklentilerinin arttığı ortamda, Fed’in faiz artırımlarına başlamış olacağı ortamda, ABD ekonomisinin büyümesine zarar vereceği endişesi öne çıkıyor. Bu yüzden ABD, petrol fiyatlarında düşüş sağlayacak yeni adımlar atabilir.

Aslına bakarsanız ABD Rusya Ukrayna krizinin alevlenmesinden ilkin İran’a yeşil ışık yakarak, İran petrolünün piyasaya girmesi yönünde hamleler yapıyordu.

AVRUPA’DA YENİ BİR DOĞAL GAZ KRİZİ DOĞABİLİR

Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Avrupa’da naturel gaz tutarları yüzde 27 artış gösterdi. Fiyatlardaki yükselişte, Rusya-Ukrayna savaşı, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ve naturel gaz tedarik kesintilerine ilişkin endişeler etkili oldu. AB ülkeleri, mevcut durumda naturel gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ediyor.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal naturel gaz tecim noktası TTF’de işlem gören nisan vadeli kontratların fiyatı dün 121,7 avrodan kapanmıştı.

Söz mevzusu naturel gaz kontratlarının fiyatı bugün 129 avrodan açıldı. Kontratların fiyatı Türkiye saatiyle 11.32’de 154,4 avroya ulaştı. Böylece, Avrupa’da naturel gaz kontratlarının fiyatı dün meydana gelen kapanışa kıyasla ortalama yüzde 27 terfi etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SON DAKİKA: RUSYA UKRAYNA SAVAŞI dehşete düşürüyor! Kiev bombalanıyor! Harkov kuşatıldı!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.