a

Rusya Ukrayna cenginde ‘görüşme’ zamanı! Dünyanın gözü Belarus’ta

SON DAKİKA : Rusya Ukrayna cenginde ‘görüşme’ zamanı! Dünyanın gözü Belarus’ta! Açıklamalar peş peşe geldi.

Rusya Ukrayna cenginde ‘Ateşkes’ umudu hayata merhaba dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy’in görüşme çağrısına Rusya’dan pozitif cevap geldi. Zelenskiy, önkoşulsuz bir görüşmeyi kabul ettiklerini beyan etti. Belarus’un sınır noktası Gomel’de yapılacak görüşme için Rusya ve Ukrayna heyeti yola çıktı. Tehlikeli sonuç toplantı birazdan başlamış olacak. Rusya ve Ukrayna heyetlerinden görüşme öncesi son dakika açıklamaları da geldi.

RUSYA İLE UKRAYNA BELARUS’TA MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus sınırındaki görüşmesi başladı

Görüşmelerden ilk kare geldi…

PESKOV’DAN MÜZAKERE AÇIKLAMASI: GÖRÜŞMELER SESSİZCE İYİLEŞECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus’taki görüşme görüşmelerinde talep ve pozisyonlarını kamuoyuna açıklamayacaklarını, müzakerelerin sessiz ilerleyeceğini söylemiş oldu.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov basına yapmış olduğu açıklamada, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin Belarus’un Gomel kentinde süregelen müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Müzakerelerin dün başlamamasından dolayı üzüntü duyduklarını söyleyen Peskov, “Bildiğiniz gibi ki heyetimiz orada uzun süredir bekliyor. Müzakereler, Belarus’ta gece de başlayabilirdi. Sadece Ukrayna görüşme masasına şimdi geldi” dedi. Ukrayna ve Rus taraflarının görüşme sürecine ilişkin bir informasyon açıklamayacağını belirten Peskov, “Rusya ve Ukrayna delegasyonu müzakerelere ilişkin talep ve pozisyonlarını açıklamayacak. Müzakereler sessiz bir şekilde ilerleyecek” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silahları kapsayan caydırıcı güçlerini etken etmesine karşı İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın, “Dikkatleri başka yöne çekmeye çalışıyorlar” açıklamasına yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, “Değişik düzeydeki çeşitli temsilciler tarafınca ihtimaller içinde çatışma durumları ve hatta NATO ile Rusya Federasyonu içinde ihtimaller içinde çarpışmalar ve çatışmalar hakkında açıklamalar yapılmış oldu. Bu tür açıklamaları kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Bu açıklamaları yapanların isimlerini vermeyeceğim, sadece birisi İngiltere dışişleri bakanıydı” şeklinde konuştu.
Ukrayna’nın, Rusya’ya karşı kendisini savunabilmesi anlamında Batı’dan verilen tabanca desteği açıklamalarına cevap veren Peskov, “Ukrayna topraklarına tabanca ve cephane tedariki son aşama tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı bir unsur olabilir ve olacaktır, bu da hiçbir halükarda Ukrayna’da istikrara ve düzenin sağlanmasına katkıda bulunmayacaktır. Uzun vadedeyse, oldukça daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir” dedi. Peskov, NATO ile çatışma ihtimalinin olup olmadığı sorusuna ise “Yorum yok” şeklinde cevap verdi.

BELARUS: HER ŞEY HAZIR, HEYETLERİ BEKLİYORUZ

Rusya ile Ukrayna görüşmesine ev sahipliği meydana getirecek olan Belarus’tan izahat geldi. Belarus Dışişleri Bakanlığı, heyetlerin görüşmesi için her şeyin hazır bulunduğunu bildirdi. Açıklamada, “Belarus’ta Rusya-Ukrayna müzakerelerine ev sahipliği yapmak için her şey hazır. Heyetlerin gelmesini bekliyoruz” denildi.

İLK FOTOĞRAF GELDİ

Belarus Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamanın arkasından müzakerenin yapılacağı salondan fotoğraf paylaştı. Salonda 3 ülkenin bayrağı yer alırken, masada kağıt ve kalem bulunuyor.

RUS HEYETTEN AÇIKLAMA

Rus kurul görüşme öncesi ilk açıklamasını yapmış oldu. Uzlaşmacı bir tutum sergileyen kurul, “En kısa sürede anlaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR AÇIKLAMA DA UKRAYNA HEYETİNDEN

Ukrayana heyeti de Rus heyetin arkasından izahat yapmış oldu. Açıklamada, görüşmelerin 12.00’de başlayacağına vurgu yapılmış oldu, Polonya üstünden bölgeye gidildiği bildirildi.

UKRAYNA HEYETİ GÜVENLİK GEREKÇESİ İLE POLONYA ÜZERİNDEN GİDİYOR

Ukrayna heyeti, Belarus sınırında yapılacak görüşme için Polonya üstünden bölgeye geçti. Heyeti, Polonya’ya ilişik bir helikopter bölgeye götürüyor.

UKRAYNA HEYETİ BELARUS SINIRINA GELDİ

Ukrayna heyeti, Polonya üstünden helikopterle yolculuğunu tamamladı ve görüşmenin yapılacağı Belarus sınırına geldi.

ZELENSKİY’İN OFİSİNDEN AÇIKLAMA: 2 TALEBİMİZ VAR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in ofisinden meydana getirilen açıklamada, Kiev’in, Rusya ile gerçekleştirilecek müzakerelerde ateşkes sağlanmasını ve Rusya askerlerinin Ukrayna topraklarından geri çekilmesini talep edeceği kaydedildi.

ZELESNKİY İSTANBUL’U İSTEMİŞTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy, ilk yapmış olduğu açıklamada Rusya ile müzakerelerin yansız bir ülkede yapılmasını istedi. Zelenskiy, İstanbul, Bakü ve Varşova önerisinde bulunmuştu. Sonrasında ise Belarus sınırındaki görüşme kabul edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Twitter içerik uyarıları nasıl eklenir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.