a

TOPLU TAŞIMADA MASKE ŞARTI KALKTI MI? Hastane ve otobüslerde maske yasağı ne zaman bitiyor?

Hastanelerde maske kalktı mı? Toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında maske zorunluluğu devam ediyordu. Maske zorunluluğu, kapalı alanlarda kaldırılmıştı. Ardından İçişleri Bakanlığı maske kullanımına dair genelge ile üç gün art arda vaka sayısının 1000’in altına olması durumunda yeni kararların alınacağını duyurdu. Peki, maske tamamen kalkıyor mu, ne zaman?

Maske zorunluluğu ile ilgili son dakika gelişmeleri milyonlarca kişinin gündeminde. Açık ve kapalı alanların ardından gözler otobüs, metro, metrobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarındaki maske takma zorunluluğuna çevrildi. Bakan Fahrettin Koca da vaka sayısında 1000 barajını yinelemişti. İşte, maske kullanımı hakkında son gelişmeler.

TOPLU TAŞIMADA MASKE KALKTI MI?

İçişleri Bakanlığı’nın maske kullanımına dair yayımlamış olduğu genelgede toplu taşımada maske zorunluluğunun kalkacağı tarihe yer verilmişti. Genelgede; maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, ancak ülkemizdeki günlük vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesine karar verilmiştir.

Daha önce iki gün peş peşe vaka sayılarının binin altına düşmesi sonrası Bakan Koca maske kullanımına dair Twitter ‘dan açıklamada bulunarak, ”VAKA SAYISI 905 Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı 1.000’in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle!” dedi. 

27 Mayıs günü vaka sayısı 940, 28 Mayıs’ta ise 966 olarak duyurulmuştu. Üçüncü gün yani 29 Mayıs Pazar günü vaka sayısı da 864 oldu ve maske zorunluluğu kalktı.

HASTANELERDE MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Öte yandan yeni koronavirüs tablosu açıklandı. Tabloda veya sayısı 3 gün üst üste binin altına düştü. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Vaka sayıları arka arkaya üç gün 1.000’in altında gerçekleşti. Toplu taşıma araçlarında maskeleri istersek çıkarabiliriz. Yol maskesiz daha kısa! Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı. Fakat bunca tecrübeden sonra, başta toplu taşıma araçları olmak üzere, kalabalık kapalı alanlar için maskemizi yanımıza alabiliriz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yargı dizisinde Ilgaz öldü mü? Kaan Urgancıoğlu diziden ayrıldı mı? Şok eden sezon finali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.